System zarządzania przedsiębiorstwem gotowy czy dedykowany?

Poznaj wady i zalety gotowych i dedykowanych rozwiązań IT

Porównaj i sprawdź które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań informatycznych, które choć często wydają się identyczne w istocie bardzo się od siebie różnią. Z jednej strony istnieje mnóstwo gotowych narzędzi i rozwiązań, których wdrożenie jest szybkie oraz stosunkowo tanie. Z drugiej, dostępnych jest coraz to więcej dedykowanych systemów ERP, których wdrożenie bez wątpienia wiąże się z większymi nakładami czasu a także pieniędzy, ale niesie za sobą same plusy, ponieważ pozwala na niemal nieograniczone dostosowanie systemu do specyfiki biznesu.

Jakie są wady i zalety rozwiązań gotowych, a jakie dedykowanych?

Jak sprawić by oprogramowanie było idealne dla firmy? Co wybrać – gotowy czy dedykowany system ERP? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Czym jest gotowy system ERP?

Gotowy system ERP to nic innego jak oprogramowanie, z którego w takiej samej formie korzystają setki firm, jednym słowem jest identyczne. Zostało napisane i wypuszczone do sprzedaży, a wdrażając je, klient nie ma możliwości modyfikacji poszczególnych modułów zgodnie z indywidualnymi potrzebami swojej firmy. Takie systemy są zdecydowanie tańsze niż rozwiązania dedykowane, a ich funkcjonalność koncentruje się głównie na obsłudze magazynu, sprzedaży, zakupach, a także rozliczeniach.

Największym plusem wdrożenia gotowego oprogramowania jest przede wszystkim niski koszt licencji, warto zaznaczyć, że do pracy nie jest wymagany serwer, zwykle wystarczy standardowy komputer. Kolejnym plusem gotowego oprogramowania jest czas wdrożenia. W ciągu kilkudziesięciu minut program może być gotowy do pracy. Rozwiązanie gotowe na pewno sprawdzi się w firmach, które posiadają nie zbyt skomplikowane procesy i nie wymagają indywidualnego podejścia.

Niestety gotowe oprogramowania, mimo omówionych korzyści, posiadają również sporo wad. Jedną z nich najbardziej kluczową jest wspomniany już wcześniej, brak możliwości dopasowania poszczególnych funkcji i modułów do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Czym jest dedykowany system ERP?

Dedykowany system ERP to rozwiązanie informatyczne, które jest dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Zdarza się, że dostawca tworzy je od podstaw, a czasem – opierając się na gotowej bazie – rozbudowuje je, uwzględniając wszystkie dodatkowe funkcjonalności, które są istotne dla konkretnej firmy. Dedykowane systemy ERP to idealny sposób na rozwój dla firm, które działają w unikalnych modelach biznesowych.

Dla wielu firm gotowe rozwiązania ERP będą istotnym ograniczeniem. Ponieważ, nie będzie możliwości swobodnych modyfikacji zgodnie z tym jak rozwija się i zmienia biznes. Natomiast dedykowany system jest rozwiązaniem, które pozwala na praktycznie nieograniczone modyfikacje i aktualizacje. Wówczas oprogramowanie jest na tyle elastyczne, że możliwa jest jego rozbudowa i dostosowanie w zasadzie do każdej sytuacji, w jakiej znajdzie się korzystająca z niego firma. Rozszerzanie oferty oraz wejście na nowy rynek, a także przekształcenia firmy – dedykowany system ERP jest dla przedsiębiorstwa wsparciem i filarem bez względu na to, w jakiej sytuacji się ono znajdzie.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie, co wybrać, gotowy czy dedykowany system ERP, warto porównać wady i zalety każdego z nich.

Warto zaznaczyć, że wdrożenie dedykowanego oprogramowania wiąże się z większym nakładem czasu i pieniędzy, niż w przypadku oprogramowania gotowego. Może za to natomiast precyzyjnie wpisać się w wieloletnią strategię rozwoju firmy. Warto pamiętać, że rozwiązanie dedykowane, to możliwość późniejszego rozbudowywania systemu i dopasowywania go do zmieniających się potrzeb firmy oraz sytuacji rynkowej. Taki system może też również bez problemu zostać zintegrowany z zewnętrznym oprogramowaniem, z którego korzysta firma. Warto wspomnieć również o tym, że systemy dedykowane sprawdzają się i szczególnie efektywnie wspierają firmy o złożonych i skomplikowanych procesach.

Zobacz wszystkie blogi

Najnowsze artykuły

Zobacz nasze najnowsze wpisy na blogu

System zarządzania przedsiębiorstwem gotowy czy dedykowany?
System ERP | 9 grudnia 2022

System zarządzania przedsiębiorstwem gotowy czy dedykowany?

Jak sprawić by oprogramowanie było idealne dla firmy? Co wybrać – gotowy czy dedykowany system ERP? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Czytaj więcej
Co to jest outsourcing IT?
Obsługa informatyczna | 7 grudnia 2022

Co to jest outsourcing IT?

Przekazanie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej, oznacza dla przedsiębiorstwa oszczędności oraz eliminację stworzenia kosztownej wewnętrznej struktury IT.

Czytaj więcej
Jak dobrze wybrać system ERP?
System ERP | 16 sierpnia 2021

Jak dobrze wybrać system ERP?

Jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru najlepszego systemu ERP, powinna być dostępność kluczowych i niezbędnych dla Twojej firmy procesów.

Czytaj więcej

Nasza oferta

Sprawdź w czym jeszcze możemy Ci pomóc

  • Systemy CRM/ERP
  • Programy komputerowe
  • Obsługa informatyczna firm
  • Obsługa programistyczna

System do zarządzania przedsiębiorstwem

Systemy ERP i systemy CRM to dwa typy oprogramowania najczęściej używane przez firmy. Oba służą do zarządzania i optymalizowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, jednak każdy z nich zaspokaja inne potrzeby organizacji.
Więcej

Tworzenie programów komputerowych na zamówienie

Jedną z naszych usług jest tworzenie aplikacji na zlecenie pod systemy operacyjne Microsoft Windows, na platformie .NET Framework. Specjalizujemy się w aplikacjach bazodanowych przeznaczonych np. dla aptek, hoteli, sklepów, hurtowni, itd. umożliwiających miedzy innymi synchronizację z serwerem na którym jest chociażby Twoja strona internetowa czy sklep.
Więcej

Obsługa informatyczna firm

Outsourcing IT jest nowoczesną i optymalną formą utrzymania systemów IT Firmy na wysokim poziomie oraz przy relatywnie niskich kosztach. Zapewniamy dostęp do stałej opieki informatycznej i oszczędności Twojego czasu.
Więcej

Obsługa stron internetowych

Oferujemy profesjonalne wsparcie techniczne oraz rozwojowe dla nowych i istniejących już stron internetowych, dodatkowo możemy zapewnić pełną gamę obsługi: od poprawek graficznych i logicznych, aż po modernizacje funkcjonalne i całkowite odświeżenie strony bez względu na rodzaj używanego systemu zarzadzania treścią.
Więcej

13

Lat na rynku

500+

Realizacji

1mln+

Użytkowników

100%

Satysfakcji

Co nasi Klienci mówią o nas

Systemy wykonane na zamówienie przez SQLSoft dla naszej firmy produkcyjnej zostały wykonane perfekcyjnie. Doskonały kontakt, cena i krótki termin realizacji. Szczerze polecam współpracę z Panem Piotrem!

Jarosław Pawelec

Zaufałam i zleciłam wykonanie strony internetowej, nie zawiodłam się! Firma godna polecenia o bardzo wysokim stopniu profesjonalizmu

Karolina Jażewska

Bardzo szybka i profesjonalna współpraca. Tanio i solidnie. Jestem bardzo zadowolony z usług. Polecam

Radosław Zieliński

Jestem pozytywnie zaskoczony! Bardzo szybko wykonane duże zlecenie, kontakt z firmą doskonały, pomocni. Polecam!!

Mateusz Marzec

Pozytywne doświadczenie, łatwa komunikacja, szybkie odpowiedzi, profesjonalne wykonanie. Zdecydowanie mogę polecić.

Dominik S

Polecam Pana Piotra. Człowiek, który zna się na tym co robi a przede wszystkim lubi swoją pracę.

Iwona Dworniak

Profesjonalna obsługa i doradztwo. Polecam

Adam Wysocki

5.0

Ocena klientów

Opinie pochodzą z Google Moja Firma

Wyślij zapytanie

Formularz wyceny

Dane Kontaktowe

SQLSoft
Łabędzia 17/28
20-335 Lublin

NIP: 946-249-26-57
REGON: 060706035
PEKAO SA: 70 1240 5497 1111 0010 9552 5113

609 615 653

kontakt@sqlsoft.pl

/SQLSoft

Szybka wycena