System ERP – co to jest i do czego służy?

Przewodnik po ERP

Poznaj główne korzyści z zastosowania systemu ERP w swojej firmie

Zarządzanie firmą to skomplikowany proces. Wymaga on skoordynowania wielu działań jednocześnie. Umiejętne gospodarowanie zasobami to klucz do sukcesu, bez względu, w jakiej branży działa i czym się zajmuje firma. Zastosowanie określonych środków w określonym czasie, zredukowanie marnotrawstwa środków finansowych oraz zasobów czasowych. Na całość składa się optymalizacja kosztów w firmie. Obecne czasy pokazują nam jak wiele jest dostępych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie zasobami. Najważniejszym będzie system ERP, czyli z angielskiego Enterprise Resources Planning.

Co to jest ERP?

ERP to nic innego jak oprogramowanie, służące do zarządzania przedsiębiorstwem. Ma ono na celu pomoc, a tak naprawdę w pewnym stopniu zautomatyzować spożytkowanie zasobów. ERP to potężna baza danych, na którą składa się wszystkie dane przedsiębiorstwa. Kluczowym aspektem jest to, że jest to zintegrowane narzędzie. Znajdują się w nim dane ze wszystkich obszarów firmy. Zaczynając od marketingu, poprzez sprzedaż, księgowość oraz logistykę. Oczywiście wszyscy pracownicy będą pracować w oparciu o taki system. Ponieważ jest to zaawansowane oprogramowanie, które łączy ze sobą wiele, często wykorzystywanych oddzielnie aplikacji. System ERP daje możliwość pełnej integracji, dzięki czemu możliwe jest ogromne zaoszczędzenie czasu. Nikt nie musi przełączać się pomiędzy programami, by otrzymać konkretne informacji. System ERP daje możliwość łatwej komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami.

Gdzie można wykorzystać system ERP

Wszystko zależu od rodzaju przedsiębiorstwa w jakim działa system. Zastosowanie systemu ERP tak naprawdę będzie skuteczne w każdym przedsięwzięciu pod warunkiem, jeśli będzie odpowiednio wykorzystane. w firmie produkcyjnej, system może zostać wykorzystany do optymalizacji kosztów produkcji, rozwój automatyzacji, usprawnienie dokładnego obliczenia zapotrzebowania na materiały, większą automatyzację. System służy również do zwiększenia efektywności, jeśli chodzi o zarządzanie finansami firmy. Przede wszystkim warto zauważyć, że automatyzacja to nie tylko zastąpienie działań człowieka przez system komputerowy ale to również mniejsza ilość błędów, a co za tym idzie... ograniczenie kosztów. Efektywniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw w tym również magazynem to nic innego jak korzyść, która jest szczególnie wykorzystywana w działalnościach, które związane są ściśle z magazynowaniem i e-commerce. System ERP umożliwia dostawy w odpowiednim czasie, szacowanie zapotrzebowania na konkretny towar, przez co pozwala ograniczyć do minimum czas, w jakim towary będą magazynowane oraz zminimalizowanie kosztów z tym związanych. System ERP może być również wykorzystywany na innych płaszczyznach, na przykład, może pozwolić na lepszą i efektywniejszą obsługę klienta. Dzięki temu, że w systemie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące klientów firmy. Handlowiec, marketingowiec, ktoś z działu windykacji będzie mógł w łatwy i banalny sposób pozyskać potrzebne informacje.

Od kiedy należy zacząć używać systemu ERP

Idealnym momentem jest rozpoczęcie działalności. Wtedy jest to najmniej czasochłonne. Wszystkie informacje można od samego początku umieszczać w systemie, dzięki temu nie ma najmniejszego ryzyka, że podczas migracji z wielu innych programów czy aplikacji cokolwiek zostanie pominięte. Systematyczne wprowadzanie informacji pozwoli również na to by nie angażować dodatkowych środków na wdrożenie takiego systemu.

Mnóstwo programów

Często zdarza się iż jednym z głównych problemów przedsiębiorstwa jest ilość oprogramowania używanego w firmie. Im więcej programów i aplikacji używanych, tym większe są problemy. Wdrożenie nowych pracowników w działanie każdego z programu wymaga znacznie więcej czasu i jest to bardziej skomplikowane, niż wytłumaczenie im działania jednego systemu. Zdarza się również konieczmość eksportowania danych z jednego systemu do drugiego, a nie zawsze da się to zrobić automatycznie.

Wysokie koszty

System ERP pozwala zredukować koszty. Dokładne obliczanie potrzebnej ilości materiałów czy też towarów pozwala uniknąć ich zbędnego magazynowania. Precyzyjne obliczanie czasu, w którym będą one potrzebne, również przyczynia się do ograniczenia magazynowania. Zdecydowanie ergonomiczne składowanie materiałów w magazynach również wpływa na koszty. Sprawniejsze zarządzanie maszynami i minimalizuje dotyczące zużycia energii pozwalając wpłynąć na miesięczne koszty utrzymania. System ten może odpowiednio i dokładnie monitorować stany magazynowane, analizować ich zużycie w różnych okresach, monitorować użytkowanie poszczególnych urządzeń a także obszarów magazynu dzięki czemu zwiększać efektywność.

Podsumowanie

System ERP to same korzyści dla przedsiębiorstwa. Umożliwia na produktywne zarządzenie przedsiębiorstwem przez ograniczenie kosztów, automatyzacje procesów i ich przyśpieszenie. Jest genialnym rozwiązaniem zarówno do firmy, gdzie oprogramowanie jest przestarzałe i jest go zdecydowanie za dużo, niewydajne albo niektóre z procesów wprowadza się ręcznie. w każdym z eyżej wymienionych przypadków znacznie podniesie się komfort pracy, jej szybkość i efektywność. Zdecydowanie lepiej mieć jeden system i mniej błędów a co najważniejsze, szybszy dostęp do informacji.

Zobacz wszystkie blogi

Najnowsze artykuły

Zobacz nasze najnowsze wpisy na blogu

Jak dobrze wybrać system ERP?
System ERP | 16 sierpnia 2021

Jak dobrze wybrać system ERP?

Jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru najlepszego systemu ERP, powinna być dostępność kluczowych i niezbędnych dla Twojej firmy procesów.

Czytaj więcej
Outsourcing IT dlaczego i po co?
Obsługa informatyczna | 6 sierpnia 2021

Outsourcing IT dlaczego i po co?

Działalność firm w dużym stopniu opiera się na wykorzystaniu komputerów oraz odpowiedniego oprogramowania celem ułatwienia pracy zarówno pracownikom jak i osobom zarządzającym.

Czytaj więcej
Najczęściej popełniane błędy przy wdrożeniach systemów ERP
System ERP | 2 sierpnia 2021

Najczęściej popełniane błędy przy wdrożeniach systemów ERP

Systemy ERP istotnie wpływają na poprawę funkcjonowania firmy. Enterprise Resource Planning, czyli Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa zespala ze sobą wszystkie działy, dzięki czemu zwiększa się wydajność i przyspiesza rozwój firmy.

Czytaj więcej

Nasza oferta

Sprawdź w czym jeszcze możemy Ci pomóc

  • Strony internetowe
  • Systemy CRM/ERP
  • Programy komputerowe
  • Sklepy internetowe
  • Obsługa informatyczna firm
  • Obsługa programistyczna

Projektowanie stron internetowych

Strony www to jedno z podstawowych narzędzi marketingu interaktywnego. Zapewnia ona całodobowy przekaz i przez to jest najtańszą formą reklamy.
Zajmujemy się projektowaniem, aktualizacją treści oraz zmianą szaty graficznej stron internetowych i portali internetowych.
Nasze doświadczenie pozwala na szybką pracę dlatego czas realizacji projektu jest bardzo krótki.
Do tworzenia stron używamy następujących technologii: XHTML, CSS, PHP, JavaScript, AJAX, jQuery, XML, MySQL.
Więcej

System do zarządzania przedsiębiorstwem

Systemy ERP i systemy CRM to dwa typy oprogramowania najczęściej używane przez firmy. Oba służą do zarządzania i optymalizowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, jednak każdy z nich zaspokaja inne potrzeby organizacji.
Więcej

Tworzenie programów komputerowych na zamówienie

Jedną z naszych usług jest tworzenie aplikacji na zlecenie pod systemy operacyjne Microsoft Windows, na platformie .NET Framework. Specjalizujemy się w aplikacjach bazodanowych przeznaczonych np. dla aptek, hoteli, sklepów, hurtowni, itd. umożliwiających miedzy innymi synchronizację z serwerem na którym jest chociażby Twoja strona internetowa czy sklep.
Więcej

Projektowanie sklepów internetowych

Nasz sklep internetowy jest nowoczesną aplikacją stworzoną od podstaw przez nasz zespół informatyków i webmasterów. Autorskie rozwiązania i brak konieczności korzystania z kodu firm trzecich lub zapożyczeń z zewnętrznych programów i systemów, pozwala nam dopasować produkt do konkretnych wymagań naszych Klientów bez konieczności ponoszenia przez nich wygórowanych kosztów.
Więcej

Obsługa informatyczna firm

Outsourcing IT jest nowoczesną i optymalną formą utrzymania systemów IT Firmy na wysokim poziomie oraz przy relatywnie niskich kosztach. Zapewniamy dostęp do stałej opieki informatycznej i oszczędności Twojego czasu.
Więcej

Obsługa stron internetowych

Oferujemy profesjonalne wsparcie techniczne oraz rozwojowe dla nowych i istniejących już stron internetowych, dodatkowo możemy zapewnić pełną gamę obsługi: od poprawek graficznych i logicznych, aż po modernizacje funkcjonalne i całkowite odświeżenie strony bez względu na rodzaj używanego systemu zarzadzania treścią.
Więcej

11

Lat na rynku

500+

Realizacji

1mln+

Użytkowników

100%

Satysfakcji

Co nasi Klienci mówią o nas

Systemy wykonane na zamówienie przez SQLSoft dla naszej firmy produkcyjnej zostały wykonane perfekcyjnie. Doskonały kontakt, cena i krótki termin realizacji. Szczerze polecam współpracę z Panem Piotrem!

Jarosław Pawelec

Zaufałam i zleciłam wykonanie strony internetowej, nie zawiodłam się! Firma godna polecenia o bardzo wysokim stopniu profesjonalizmu

Karolina Jażewska

Bardzo szybka i profesjonalna współpraca. Tanio i solidnie. Jestem bardzo zadowolony z usług. Polecam

Radosław Zieliński

Jestem pozytywnie zaskoczony! Bardzo szybko wykonane duże zlecenie, kontakt z firmą doskonały, pomocni. Polecam!!

Mateusz Marzec

Pozytywne doświadczenie, łatwa komunikacja, szybkie odpowiedzi, profesjonalne wykonanie. Zdecydowanie mogę polecić.

Dominik S

Polecam Pana Piotra. Człowiek, który zna się na tym co robi a przede wszystkim lubi swoją pracę.

Iwona Dworniak

Profesjonalna obsługa i doradztwo. Polecam

Adam Wysocki

5.0

Ocena klientów

Opinie pochodzą z Google Moja Firma

Wyślij zapytanie

Formularz wyceny

Dane Kontaktowe

SQLSoft
Łabędzia 17/28
20-335 Lublin

NIP: 946-249-26-57
REGON: 060706035
PEKAO SA: 70 1240 5497 1111 0010 9552 5113

609 615 653

kontakt@sqlsoft.pl

/SQLSoft

Szybka wycena